Swobodna ocena dowodów z zeznań świadków

Pytanie:

"W procesach z art.207§1kk, art.157§2kk z art.11§2kk, art.286§1kk strona skarżąca posługuje się zeznaniami "świadków zeznań". Innymi słowy: osoby te tj. rodzina żony, nie były bezpośrednimi świadkami wydarzeń a znają je jedynie z relacji żony. Większość faktów jest dowodzona właśnie w ten sposób. Stwierdzenie "swobodna ocena dowodów" jest bardzo pojemne, dlatego zarzuciłem a apelacji jej przekroczenie. Ich zeznania muszą przecież być idealnie zgodne, skoro pochodzą z jednego źródła i ustalane były "przy niedzielnym rosole" bo wszyscy mieszkali w jednym domu. Czy zatem udowadniając kłamstwo jednego z nich sąd moze wnioskować o braku wiarygodności świadków w ogóle lub co do spornego faktu? Skoro wszyscy jednakowo zeznają o zeznaniach żony to dowodząc fałszywości jednego z nich logicznym byłoby twierdzenie o wprowadzeniu w błąd całego "forum świadków"?"

Odpowiedź prawnika: Swobodna ocena dowodów z zeznań świadków

Zeznania świadków oparte na informacjach uzyskanych od innych osób ( "świadków ze słyszenia") są również środkiem dowodowym i jako takie podlegają ocenie sądu co do ich wiarygodności i przydatności w postępowaniu dowodowym. W art. 7 kpk wyrażona jest zasada swobodnej oceny dowodów, która oznacza wolność wewnętrznego przekonania sądu w kwestii oceny i wyciągania racjonalnych i wolnych od schematów wniosków. Nie ma żadnej reguły, która nakazywałaby uznanie wiarygodności albo jej braku określonego środka dowodowego. Sąd ocenia każdy dowód oddzielnie i nie jest tak, że stwierdzenie braku wiarygodności jednego świadka skutkuje automatycznie brakiem wiarygodności innych świadków. W naszym przekonaniu, nie jest wskazane, by w apelacji zarzucił Pan tylko naruszenie (przekroczenie) zasady swobodnej oceny dowodów. Zgodnie z orzecznictwem SN środek odwoławczy nie może się opierać na zarzucie naruszenia ogólnej zasady procesowej bez wskazania na czym konkretnie polega to naruszenie. Powinien Pan oprzeć się przede wszystkim na uzasadnieniu wyroku sądu, przeanalizować dokładnie na jakich dowodach  oparł się ten sąd przy rozstrzygnięciu a dlaczego uznał pewne fakty za nieudowodnione.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika