Miejsce i czas pracy na podstawie powołania

Pytanie:

"Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury funkcjonującej na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Jestem zatrudniony na podstawie powołania. Czy mam obowiązek podpisywać listę obecności w pracy? Czy mogę wykonywać pracę poza siedzibą firmy bez uzgodnienia z moim zwierzchnikiem - czyli prezydentem miasta? Czy mogę samodzielnie dostosować do potrzeb czas mojej pracy (np. praca w godzinach wieczornych zamiast rano)?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce i czas pracy na podstawie powołania

Zakładamy, iż powołując Pana na stanowisko dyrektora organizator instytucji kultury (jak rozumiemy w tym wypadku jest to gmina, powiat lub województwo) wskazał warunki Pana pracy. Do stosunku pracy powstałego na podstawie powołania znajdują zastosowanie przepisy kodeksu pracy z wyjątkami określonymi wyraźnie w przepisach. Zgodnie z art. 69 kodeksu pracy, do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nie określony, z wyłączeniem przepisów regulujących:

  • tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, 
  • rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania: 
  • o bezskuteczności wypowiedzeń, 
  • o przywracaniu do pracy.  

Przepisy kodeksu pracy w zakresie czasu pracy modyfikuje w pewnym stopniu ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Według jej postanowień okres rozliczeniowy czasu pracy w instytucji kultury może, z uzasadnionych przyczyn dotyczących organizacji pracy oraz pod warunkiem przestrzegania ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, zostać przedłużony do 12 miesięcy.

Rozkłady czasu pracy pracowników są ustalane na okresy nie krótsze niż 2 tygodnie. Ponadto, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, do pracowników instytucji kultury może być stosowany przerywany czas pracy, według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy.  W uzasadnionych przypadkach do pracowników instytucji kultury można stosować równocześnie system przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (art. 135 kp). Pracownikom instytucji kultury mogą być udzielane dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym. Do pracowników instytucji kultury nie stosuje się przepisu art. 151 [12] zdanie pierwsze Kodeksu pracy: Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Żaden z powyższych przepisów ani z przepisów kodeksu pracy nie upoważnia pracownika do wykonywania pracy poza stałym miejscem jej wykonywania czy poza określonymi godzinami pracy. Pracownik nie może sam zmieniać swoich warunków pracy. Tego typu zmiany muszą zostać uzgodnione ze zwierzchnikiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika