Teoria przyczynowości adekwatnej a związek przyczynowo - skutkowy

Pytanie:

"Jak teoria przyczynowości adekwatnej określa związek przyczynowy, którego zaistnienie konieczne jest do wykazania w postępowaniu cywilnym, spowodowania określonego skutku?"

Odpowiedź prawnika: Teoria przyczynowości adekwatnej a związek przyczynowo - skutkowy

Zgodnie z tą teorią, związek przyczynowy zachodzi tylko wtedy, gdy w zestawie wszystkich przyczyn i skutków mamy do czynienia jedynie z takimi przyczynami, które normalnie powodują określone skutki. Bez tego bowiem zabiegu łańcuch skutków zdarzenia, tkwiącego u podstawy obowiązku odszkodowawczego, byłby nieograniczony (tak Tadeusz Wiśniewski Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom I Warszawa 2009). Powstaje jednak podstawowy dla praktyki problem, kiedy zachodzi „normalny” związek przyczynowy. Otóż, należy tu zachować następujący schemat: wpierw badamy, czy w ogóle pomiędzy kolejnymi faktami istnieją obiektywne powiązania. W szczególności wyjaśniamy, czy dany fakt (przyczyna) był koniecznym warunkiem wystąpienia drugiego z nich (skutku), czyli czy bez niego skutek wystąpiłby. Tylko w razie pozytywnego stwierdzenia rozważamy ściślejsze zagadnienie, a mianowicie, czy wspomniane powiązania można traktować jako „normalne”, tzn. typowe lub oczekiwane w zwykłej kolejności rzeczy, a więc niebędące rezultatem jakiegoś zupełnie wyjątkowego zbiegu okoliczności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • porzadek 2013-08-31 12:42:48

    jest to zbyt inteligentny i filozoficzny temat jesli brac pod uwage stosowanie przepsow prawnych ich wartosc i skutki dla poszkodowanych w dzialaniach naszych sadow i urzedow n.p. i - przede wszystkim w stosowaniu praw nabytych i pomijaniu tych praw!!!!! -wlasnosc lokali. Wobec calkowitej dowolnosci interpretacji ustaw stanowionych przez osoby z fachu i pozniej je stosujacych na nasza zgube lub innych niezasluzona korzysc - tak - i pomijania przyczynowosci jakiejkolwiek - w wydawaniu bezwzglednie niewaznych decyzji - nie jestesmy w stanie udowodnic tym organom ze zwiazkem przyczynowo skutkowym do utaty naszych mieszkan sa ich niezgodne z prawem dzialania i ze za to panstwo - czyli my musimy placic odszkodowania - a jesli ich nie placa tzn. ze urzednicy sa ........ i wolni w naruszniu praw - bo skutki nie sa egzkwowane i przestrzegane. Tak jest. A byc powinno ... tez wiemy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika