Termin do założenia księgi wieczystej

Pytanie:

"W X 2006 kupiłam aktem notarialnym 2 lokale od tego samego dewelopera, w tym samym budynku. W marcu otrzymałam zawiadomienie z sądu , że na jeden z lokali założono księgę wieczystą. Do tej pory, drugi z lokali nie ma księgi wieczystej. W VI 2007 złożyłam skargę do sądu z prośbą o udzielenie informacji jaka jest tego przyczyna. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi z sądu. Jaki jest obligatoryjny termin na założenie księgi wieczystej, czy sąd powinien udzielić mi odpowiedzi i w jakim terminie na moją skargę."

Odpowiedź prawnika: Termin do założenia księgi wieczystej

Przepisy nie określają terminu, do którego powinna być założona księga wieczysta czy dokonany wpis do niej (jak ma to miejsce na przykład w razie załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym).

Jeśli istniałyby jakieś przeszkody do wpisu, sąd oddali wniosek o wpis, ale o tym powinna Pani zostać powiadomiona. W braku takich przeszkód można uznać, iż wpis powinien zostać dokonany mniej więcej w tym samym terminie w przypadku obu lokali. Istnieje więc uzasadnione podejrzenie przewlekłości tego postępowania wieczystoksięgowego. Informacje o skardze na bezczynność sądu znajdzie Pani w artykule Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sąduNajważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika