Termin do zwolnienia policjanta ze służby

Pytanie:

"Art. 41 ust. 3 ustawy o Policji wskazuje, iż policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby. Jeżeli policjant złożył pisemne zgłoszenie o wystąpieniu ze służby nie wskazując terminu, w jakim zwolnienie ma nastąpić, to czy policjanta można zwolnić dopiero po upływie 3 miesięcy od daty zgłoszenia, czy też można to uczynić w każdym terminie do 3 miesięcy od chwili zgłoszenia, np. następnego dnia lub po upływie kilku dni?"

Odpowiedź prawnika: Termin do zwolnienia policjanta ze służby

Treść powołanego w pytaniu przepisu ustawy o Policji wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 listopada 2001 r., sygn. akt II SA/1866/2001. NSA stwierdził, że z przepisu art. 41 ust. 3 ustawy z 1990 r. o Policji wynika, iż w przypadku złożenia przez policjanta wniosku o zwolnienie ze służby, obowiązkiem organu jest wydanie decyzji w przedmiocie zwolnienia policjanta, nie później niż w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Organowi administracji pozostawiono jednak swobodę w zakresie określenia daty w jakiej nastąpi zwolnienie policjanta, z tym zastrzeżeniem, że moment zwolnienia musi zamykać się w okresie 3 miesięcy od złożenia wniosku. Może to być zatem także np. dzień następujący po dniu złożenia wniosku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gosia 2020-05-22 22:54:34

    Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda sprawa z urlopem i nadgodzinami. Ja zamierzam złożyć raport jeszcze w tym miesiącu. i na tą chwilę mam do wykorzystania jeszcze 25 dni urlopowych. Czy muszę wybrać ten urlop? czy jeśli od razu przyjmę się do nowej pracy to mi przechodzi ten urlop czy się redukuje? Proszę o odpowiedź

  • kaska 2020-01-08 11:17:23

    jeżeli pracodawca nie zechce zwolnić policjanta w terminie wskazanym w raporcie to policjant składający raport powinien być o tym poinformowany, jeżeli tak to w jaki sposób

  • ksp 2018-05-16 09:16:21

    a nadgodfziny i urlopy?

  • Adria 11 2011-11-23 10:33:54

    Kompletna bzdura, funkcjonariusz określa dokładnie dzień zwolnienia ze służby. Ponadto nie jest wymagany okres 3 mies., skutek może nastąpić przykładowo po 7 dniach o złożenia raportu do przełożonego władnego w sprawach osobowych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika