Termin do zwolnienia policjanta ze służby

Pytanie klienta:

""Art. 41 ust. 3 ustawy o Policji wskazuje, iż policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby. Jeżeli policjant złożył pisemne zgłoszenie o wystąpieniu ze służby nie wskazując terminu, w jakim zwolnienie ma nastąpić, to czy policjanta można zwolnić dopiero po upływie 3 miesięcy od daty zgłoszenia, czy też można to uczynić w każdym terminie do 3 miesięcy od chwili zgłoszenia, np. następnego dnia lub po upływie kilku dni?""

Odpowiedź prawnika:

Treść powołanego w pytaniu przepisu ustawy o Policji wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 listopada 2001 r., sygn. akt II SA/1866/2001. NSA stwierdził, że z przepisu art. 41 ust. 3 ustawy z 1990 r. o Policji wynika, iż w przypadku złożenia przez policjanta wniosku o zwolnienie ze służby, obowiązkiem organu jest wydanie decyzji w przedmiocie zwolnienia policjanta, nie później niż w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Organowi administracji pozostawiono jednak swobodę w zakresie określenia daty w jakiej nastąpi zwolnienie policjanta, z tym zastrzeżeniem, że moment zwolnienia musi zamykać się w okresie 3 miesięcy od złożenia wniosku. Może to być zatem także np. dzień następujący po dniu złożenia wniosku.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.