Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Pytanie:

"Wysłałem do Sądu wniosek o przysłanie mi pisemnego uzasadnienia wyroku w sprawie alimentów w celu odwołania się od wyroku. Ile maksymalnie czasu ma Sąd na przysłanie mi odpowiedzi? A jeśli termin odpowiedzi od Sądu już upłynął jak należy dalej w tej sytuacji postępować?"

Odpowiedź prawnika: Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Sąd ma obowiązek sporządzić uzasadnienie wyroku na żądanie strony w terminie tygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był złożony - od dnia zaskarżenia wyroku (art. 3291 KPC) . Strona ma dwa tygodnie od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem na wniesienie apelacji. Tak więc jeżeli sąd spóźnia się ze sporządzeniem uzasadnienia, to strona poza swoim czasem nic nie traci, bo wyrok nie uprawomocni się.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika