Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 281 ust. 1 Prawa ochrony środowiska, do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa albo wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Na zasadzie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej opłata za korzystanie ze środowiska przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.
Zgodnie z art. 273 ust. 1 Prawa ochrony środowiska, opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za:
- wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza;
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
- pobór wód;
- składowanie odpadów.
Szczegółowe wysokości opłat za korzystanie ze środowiska zawiera rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska i wskazuje ono m.in. na opłatę za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych w maszynach roboczych. Przepisy nie dookreślają szczegółowo rodzaju tych maszyn roboczych, niemniej jednak za maszynę należy również uznać dmuchawy do liści, myjki ciśnieniowe, pilarki, o ile działają one w oparciu o silniki spalinowe.
Polecamy również: Opłaty za korzystanie ze środowiska - kto i gdzie powinien je odprowadzać i czy można się z nich zwolnić?