Termin uzasadnienia wyroku

Pytanie:

W jakim terminie sąd powinien na złożony wniosek z zachowaniem jego terminu wydać uzasadnienie wyroku? Czy składając taki wniosek do sądu można również zaznaczyć adres do korespondencji na jaki sąd ma przesłać uzasadnienie wyroku? Czy sąd przesyła w ogóle takie uzasadnienie wyroku pocztą, czy należałoby się po nie zgłosić w siedzibie sądu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania cywilnego uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Żądanie spóźnione sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie tygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony - od dnia zaskarżenia wyroku. Termin tygodniowy przewidziany dla uzasadnienia wyroku przez sąd jest terminem instrukcyjnym, co w praktyce oznacza, że uzasadnienie takie powinno być w tym czasie sporządzone, nie jest to jednak ustawowy obowiązek. Termin ten, jeśli uzasadnienie następuje wskutek złożonego w tym przedmiocie wniosku, liczony jest od dnia, w którym pismo procesowe zostało złożone zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Tygodniowy termin przewidziany dla uzasadnienia wyroku wtedy, gdy uzasadnienie wyroku nie następuje wskutek złożenia wniosku w tym zakresie, ale wskutek złożenia skargi apelacyjnej, biegnie od dnia zaskarżenia wyroku, a więc od dnia, w którym wpłynęła skarga apelacyjna. Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie która zażądała sporządzenia uzasadnienia. W praktyce uzasadnienie doręczane jest pocztą.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Ewelina

17.1.2018 20:23:49

Re: Termin uzasadnienia wyroku

Złozyłam wniosek o uzasadnienie wyroku, termin upłynął a ja uzasadnienia nie otrzymałam, co dalej?

estera

3.10.2017 16:24:14

Re: Termin uzasadnienia wyroku

witam dnia 29.08 odbyla sie sprawa w sadzie rodzinnym list polecony priorytet z prosba o uzasadnienie wyroku sentencje wyslalismy 05.06 czy wysylajac ten ze list brany bedzie pod uwage data stepla pocztowego dzis mamy 03.10 i nadal nie mam odpowiedzi z sadu co robic

Adam

26.5.2012 2:43:41

Re: Termin uzasadnienia wyroku

Pozwałem radę gminy warszawa śródwmieście do sądu cywilnego, o uchylenie uchwalonej przez nich uchwały dotyczącej kryterium przydziału mieszkań z sasobów komunalnychl. Sprawę w Śadzie administracyjnym wygrałem, Sąd uznał że rada gminy uchwalając uchwałę złamała obowiązujące prawo w Polsce które ustanił Prezydent Rzecz Pospolitej Polskiej wynikającej z podpisania umowy w UE mówiącej o prawach człowieka. Oczekuję teraz na uzasadnieni wyroku - moje pytanie: czy mam cierpliwie czekać czy powinienem coś zrobić w tym kierunku by go otrzymać? Reprezentujący mnie mecenas przed Wysokim Sądaem zarządał (poprosił ustnie) o uzasadnienie wyroku, mineło już ok. 3 tygodzni a odpowidzi niema. Czy mam dalej cierpliwie czekać? Czy podjąć jakieś działania by nie przegapić jakiegoś terminu? Z góry dziękuję za pomoc.

zbigniew zielinsk

10.11.2011 0:21:56

Re: Termin uzasadnienia wyroku

zlozylem wniosek o uzasadnienie wyroku w dniu 14.09.2011 do dnia dzisiejszego nie otrzymalem odpowiedzi Co mam robic w tej konkretnej sprawie

eugeniusz związko

18.4.2011 9:10:44

Re: Termin uzasadnienia wyroku

złożyłem wniosek o uzasadnienie wyroku w dniu 24.02.2011r do dnia dzisiejszego nie otrzymałem uzasadnienie wyroku. Co mam robić dalej w tej konkretnej sprawie ?

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: