Termin zakończenia prac budowlanych

Pytanie:

Została rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, którego I piętro zostało oddane do użytku 5 lat temu. Czy istnieją przepisy określające termin, w jakim należy ostatecznie zakończyć budowę , czy też rozpoczęte prace budowlane można w dowolnym terminie zakończyć?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Co do zasady przepisy prawa nie przewidują określonego terminu do zakończenia prac budowlanych. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy prawo budowlane, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.

W związku z powyższym, jeżeli w ciągu wspomnianych 5 lat, została przerwana budowa budynku mieszkalnego na okres dłuższy niż 2 lata - decyzja o pozwoleniu na budowę już wygasła i w związku z tym budowa nie może być kontynuowana. Jeśli jednak przerwa ta była krótsza niż 2 lata, wówczas decyzja o pozwoleniu na budowę nadal posiada moc prawną, a więc budowa może być kontynuowana. Należy więc pamiętać, że w przypadku długiego procesu inwestycyjnego, przerwy w jego realizacji (budowie) nie mogą trwać dłużej niż 2 lata.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

e-prawnik.pl

6.12.2013 13:12:9

Re: Termin zakończenia prac budowlanych

Można uznać, iż umowa zawarta została w formie ustnej. Proszę szczegółowo opisać swoją sytuację tutaj: e-prawnik.pl/zamow-opinie/. W ciągu kilku godzin prześlemy wycenę porady. Sama wycena jest bezpłatna i nie zobowiązuje do zamówienia porady.

daria

6.12.2013 13:6:36

Re: Termin zakończenia prac budowlanych

dzień dobry mam wielki problem i nie mam zbyt pojęcia co mogła bym teraz zrobić... a mianowicie mieszkam w mieszkaniu komunalnym... jakies 3 miesiące temu rozpoczęto ocieplanie budynku... przy dużych ulewach zalano mnie... szef budowy zaraz po zalaniu oglądał moje mieszkanie i stwierdził ze jest to ich wina i naprawia mi podłogę ,panele, w dwóch pokojach oraz peknieta sciane... po jakiś 3 tygodniach panowie przyjechali rozebrali mi podłogę po czym stwierdzili ze kupili nie ten odcien paneli... dogadaliśmy się ze do tygodnia przyjadą i naprawia wszelkie szkody... jak na razie minęło ponad dwa miesiące nikt nie odbiera telefonu i ekipy remontowej także nie widać... co mam robic nie spisaliśmy umowy było uzgadniane wszystko słownie... pomocy ida swieta a moje mieszkanie to pobojowisko!!!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: