Treść pełnomocnictwa

Pytanie klienta:

""Firma chciałaby udzielić pełnomocnictwa generalnego danej osobie. Jak wyglądałoby takie pełnomcnictwo (wzór). Czy można udzielić pełnomocnictwa dotyczącego tylko spraw organizacyjnych, zw. z administrowaniem i kierowaniem firmą, lub też tylko pełnomocnictwa związanego ze sprawami materialnymi i finansowymi?""

Odpowiedź prawnika:

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli mocodawcy, który udziela pełnomocnictwa. Może on upoważnić pełnomocnika tylko do określonych czynności. Należy zauważyć, że pełnomocnictwo ogólne upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności nie przekraczających zakresu zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa szczególnego, określającego konkretne czynności, do których umocowany będzie pełnomocnik. Treść pełnomocnictwa powinna wyrażać oświadczenie mocodawcy, że daje określonej osobie upoważnienie (pełnomocnictwo) do dokonywania określonych czynności (pełnomocnictwo szczególne) albo upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności (pełnomocnictwo ogólne). Najistotniejszymi elementami pełnomocnictwa są: - wskazanie mocodawcy - wskazanie pełnomocnika - podpis mocodawcy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.