Tryb uproszczony w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Jak mam rozumieć dopisek na akcie oskarżenia\" \"Na zasadzie art. 24 paragraf 1, 31 paragraf 1 kpk oraz 469 pkt.1 kpk sprawa niniejsza podlega rozpoznaniu przez Sąd Rejonowy w ... Wydział Grodzki w trybie uproszczonym\". "
Odpowiedź prawnika: Tryb uproszczony w postępowaniu karnym
Powyższe stwierdzenie nie oznacza nic szczególnego. Jest to właściwie wskazanie podstawy prawnej. Art. 24 kpk stanowi, iż sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu. W opisanej sytuacji mamy więc do czynienia z taką sprawą, która rozpatrywana powinna być zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu przez sąd rejonowy. Natomiast art. 469 kodeksu postępowania karnego stanowi podstawę zastosowania w opisanym przypadku trybu uproszczonego. Brzmi on: "Sąd rozpoznaje w trybie uproszczonym sprawy, w których było prowadzone dochodzenie.(...)". Postępowanie uproszczone natomiast jest podstawowym postępowaniem o zredukowanym formalizmie. Przepisy określające tryb uproszczony są podstawą funkcjonowania postępowania z oskarżenia prywatnego. Uproszczenia dotyczą: 1) poszerzenia kręgu organów dochodzeniowych, 2) uproszczeń wszczęcia postępowania, 3) uproszczeń zakończenia dochodzenia, 4) przyspieszenia wstępnej fazy postępowania sądowego, 5) redukcji składu sądu, 6) rezygnacji z obowiązkowego udziału oskarżyciela i oskarżonego w rozprawie, 7) dopuszczalności orzekania wyrokiem zaocznym oraz 8) skrócenia okresu przerwy i eliminacji odroczenia rozprawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?