Tytuł wykonawczy przeciwko spadkobiercom

Pytanie:

"Miałam dłużnika, który był mi winien sporą ilość pieniędzy. Uzyskałam w sądzie nakaz zapłaty. Zwróciłam się z tym do komornika. Od komornika dostałam wiadomość, że dłużnik zmarł. Jaką możliwość mam odzyskania pieniędzy? W jaki sposób mogę dowiedzieć się, czy pozostawił coś spadkobiercom? Czy powinnam zrobić to sądownie, czy przez komornika? Czy komornik po uzyskaniu informacji, że dłużnik zmarł z urzędu umarza postępowanie?"

Odpowiedź prawnika: Tytuł wykonawczy przeciwko spadkobiercom

Do egzekucji ze spadku konieczny jest - aż do działu spadku - tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom. Zatem należy się zwrócić do sądu o wydanie tytułu egzekucyjnego przeciwko wszystkim spadkobiercom. Komornik nie ma takich uprawnień a jedynie sąd. Od chwili działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów. Inaczej sprawa się przedstawia jeśli wydano tytuł egzekucyjny przeciwko spadkodawcy kiedy jeszcze żył. Jeżeli tytuł egzekucyjny był wydany przeciwko spadkodawcy, przejście obowiązków na spadkobierców następuje stosownie do art. 788 kodeksu postępowania cywilnego. Art. 788 kpc normuje sytuację, w której śmierć dłużnika nastąpiła przed wszczęciem egzekucji. Zgodnie z tą regulacją jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym (stwierdzenie nabycia spadku) lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego. Jeżeli spadkobiercy dłużnika nie objęli spadku albo nie są znani, a nie ma kuratora spadku, sąd na wniosek wierzyciela ustanowi dla nich kuratora.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika