Ubezpieczenie zdrowotne a zawieszeniu działalności

Pytanie:

"Planuję zawieszenie działalności gospodarczej i w związku z tym zaprzestanie opłacania składni na ubezpieczenie zdrowotne. Nie planuję opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Gdzie powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego osoba, która nie płaci składek zdrowotnych po zawieszeniu działalności gospodarczej? Czy ubezpieczenie zdrowotne można w takim wypadku uzyskać poprzez rejestrację w Powiatowym Urzędzie Pracy? Jeżeli danej osobie nie zależy na uzyskaniu statusu bezrobotnego, to czy może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w zakładzie pracy pracującego małżonka z pominięciem rejestracji w PUP?"

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie zdrowotne a zawieszeniu działalności

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1c osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, nie są objęte obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeżeli uzyska Pan status osoby bezrobotnej (zarejestruje się Pan we właściwym urzędzie pracy), zostanie Pan od tego dnia objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Będzie Pan podlegał temu ubezpieczeniu do dnia utraty statusu bezrobotnego. Nie musi Pan dopełniać żadnych formalności, ani zgłaszać się do ubezpieczenia; właściwy urząd pracy dokona tego zgłoszenia od dnia zarejestrowania jako bezrobotnego (art. 73 pkt 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Nie będzie Pan też obowiązany jako bezrobotny do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli jednak nie zarejestruje się Pan we właściwym urzędzie pracy jako bezrobotny, to nie będzie Pan podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z żadnego tytułu i będzie Pan mógł zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym przez Pana żonę. W takim przypadku to żona powinna Pana zgłosić do ubezpieczenia społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika