Uchwała o umorzeniu udziałów
Pytanie:
"Co powinna w swej treści zawierać uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. umarzająca udziały zmarłego wspólnika w związku z wyłączeniem wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika? Czy odnośnie spłaty spadkobierców wystarczy podać np. wartość księgową udziału na dzień (jaki)? Jakiego rodzaju jest umorzenie udziałów zmarłego wspólnika? Czy wystarczający jest dotychczasowy zapis w umowie spółki, że udziały zmarłych wspólników są umarzane?"
Odpowiedź prawnika: Uchwała o umorzeniu udziałów
Wyłączenie lub ograniczenie możliwości wstąpienia spadkobierców wspólnika może wynikać jedynie z postanowień umowy spółki. W sytuacji, tej mamy do czynienia z tzw. umorzeniem automatycznym. Wówczas nie jest wymagana uchwała wspólników w tym przedmiocie. Skutkuje to automatycznie obniżeniem kapitału, chyba że pozostaje możliwość spłaty spadkobierców z czystego zysku spółki. Umowa spółki przewidująca taką możliwość powinna określać warunki spłaty (wysokość i termin) spadkobierców nie wstępujących do spółki. Brak takich postanowień skutkuje bezskutecznością ograniczenia lub wyłączenia. Ogólnie przyjmuje się, że wynagrodzenie za umarzany udział nie może być niższe od jego wartości księgowej, a termin spłaty nie może być rażąco długi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?