Uchwały podejmowane przez jedynego wspólnika

Pytanie:

Jedynym wspólnikiem sp. z o.o. jest spółka akcyjna. Prezesem zarządu w obu spółkach jest ta sama osoba. Reprezentacja: 1. sp. z o.o - prezes zarządu jednoosobowo, 2. s.a. - prezes zarządu jednoosobowo, bądź członek zarządu plus prokurent. Pytanie dotyczy uchwał wspólników w świetle art 173 k.s.h., tj. czy uchwała to wspomniane "oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce"? Rozumiem że art 244 k.s.h. nie ma zastosowania. Czy mam rację?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 173 § 1 nie ma zastosowania do uchwał podejmowanych przez jedynego wspólnika, działającego jako zgromadzenie wspólników. Przepis stwierdza wyraźnie, że mają to być oświadczenia składane spółce, a nie w spółce. Zastosowanie art. 244 z racji faktycznej tożsamości podmiotów traci w takiej sytuacji rację bytu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: