Uchylanie się przed spłatą długu

Pytanie:

"Mamy ważny wyrok sądowy z roku 2004. Komornik nie był w stanie wyegzekwować od dłużnika należności. Dłużnikiem jest kobieta, która po zaciągnięciu u nas długu wyszła za mąż, jest gospodynią domową i opiekuje się własnym dzieckiem i twierdzi, że w domu oraz w majątku małżeńskim nie ma nic, co należy do niej. Wszystko jest męża, który jest zatrudniony. Czy jeśli nie podejmie pracy w czasie gdy nasz wyrok będzie ważny, to już nigdy nie będziemy mogli wyegzekwować od niej zapłaty i będzie mogła zasłaniać się tym, że ponieważ mąż tylko pracuje, to cały majątek i dorobek małżeński jest na męża? "

Odpowiedź prawnika: Uchylanie się przed spłatą długu

Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności majątkowej (tzn. przed zawarciem małżeństwa), wierzyciel może żądać zaspokojenia z:

  • majątku osobistego dłużnika,
  • z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej,
  • z korzyści uzyskanych z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy (art. 41 par.3 KRiO).

Warto też zaznaczyć, że roszczenie majątkowe przeciw dłużnikowi przedawnia się po upływie 10 lat od prawomocności orzeczenia, ale bieg terminu przedawnienia przerywa się:

  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju
  • przez każdą czynność przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;  
  • przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje
  • przez wszczęcie mediacji.

Bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu nawet, jeżeli którakolwiek z egzekucji podjętych w czasie 10-cio letniego terminu okaże się bezskuteczna. Teoretycznie więc roszczenie wraz z narastającymi odsetkami może się nigdy nie przedawnić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika