Kasacja w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Sąd Rejonowy wydał wyrok uniewinniający w sprawie karnej z art. 286 kk, a następnie Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Ja jako pokrzywdzony a zarazem oskarżyciel posiłkowy wnosiłem apelacje do Sądu nadrzędnego, podobnie wnosił apelację prokurator wnoszący na początku procesu akt oskarżenia. Dalej nie zgadzam się z wyrokiem i chcę wnosić kasację. Czy jako pokrzywdzony i mający status oskarżyciela posiłkowego mogę wnosić kasację od wyroku do Sądu Najwyższego? Czy musi być potwierdzenie adwokata lub radcy prawnego na wnoszonej kasacji (art 526 kpk)? Jakie są koszty wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego (art 527 kpk)?"
Odpowiedź prawnika: Kasacja w postępowaniu karnym
Zgodnie z art. 520 § 1 kodeksu postępowania karnego do złożenia kasacji uprawniona jest strona, w tym również oskarżyciel posiłkowy, który na mocy 53 kpk jest stroną postępowania. Przy czym strona, która nie zaskarżyła orzeczenia sądu pierwszej instancji, nie może wnieść kasacji od orzeczenia sądu odwoławczego, jeżeli orzeczenie sądu pierwszej instancji utrzymano w mocy lub zmieniono na jej korzyść. Jeśli kasacja nie pochodzi od prokuratora, Prokuratora Generalnego albo Rzecznika Praw Obywatelskich, powinna być sporządzona i podpisana przez obrońcę lub pełnomocnika będącego adwokatem albo radcą prawnym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty od kasacji w sprawach karnych, opłata od kasacji wynosi: 450 zł w sprawie, w której wyrok wydał sąd rejonowy i 750 zł w sprawie, w której w pierwszej instancji wyrok wydał sąd okręgowy. Opłata ulega zwrotowi stronie, która ją uiściła, jeżeli kasacja zostanie uwzględniona, chociażby w części, albo zostanie cofnięta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?