Udostępnianie dokumentów bankowych
Pytanie:
"Bank zwrócił się do poręczyciela kredytu o spłatę długu kredytobiorcy. Ten zapoznał się z dokumentacją kredytową i zrobił stosowne notatki. Następnie poręczyciel chciał skserować dokumenty dotyczące udzielonego kredytu, lecz bank odmówił mu tego. Czy bank ma do tego prawo? Czy poręczyciel może kserować dokumenty związane z kredytem, który będzie spłacał?"
Odpowiedź prawnika: Udostępnianie dokumentów bankowych
Zgodnie z prawem bankowym do poręczeń udzielanym bankom stosuje się ogólne przepisy o poręczeniu zawarte w kodeksie cywilnym. Z kodeksu cywilnego wynika zatem odpowiedzialność poręczyciela. Bank nie ma obowiązku umożliwienia skserowania dokumentacji kredytowej. Jednak nie jest tak zawsze i nie w każdym przypadku. Wydaje się, że poręczyciel powinien mieć dostęp do dokumentów, które stanowią podstawę jego odpowiedzialności - umowy kredytu - w celu określenia przesłanek powstania jego odpowiedzialności. Tak samo powinien wiedzieć za co odpowiada i do jakiej wysokości oraz w jakim procencie została spłacona już pożyczka. Do tych dokumentów dostęp poręczyciela powinien być raczej nieograniczony. Natomiast czym innym jest dostęp do dokumentów a czym innym możliwość ich skserowania. Może mieć Pan dostęp do np. umowy kredytu a nie będzie możliwe jej skserowanie z uwagi na dane osobowe znajdujące się w niej. Oczywiście, warunki spłaty kredytu i odpowiedzialności poręczyciela powinny być Panu udostępnione. Udostępnienie umowy może się odbyć poprzez jej skserowanie a następnie zatuszowanie flamastrem danych osobowych innych osób i ponowne skserowanie takiej umowy w celu jej wydania Panu. Możliwość rozpowszechnienia takich danych jest mniejsza niż wydanie umowy do skserowania z pełnymi danymi osobowymi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?