Udostępnienie danych dłużnika

Pytanie:

"Czy udostępnienie danych dłużnika bez jego zgody osobie trzeciej w związku z cesją wierzytelności narusza ustawę o ochronie danych osobowych, a jeżeli tak, to co należy zrobić, aby dane zostały wycofane? "

Odpowiedź prawnika: Udostępnienie danych dłużnika

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przekazanie danych konsumenta firmie windykującej długi wymaga jego zgody w indywidualnej umowie. Aby przekazać dane zadłużonego klienta firmie windykacyjnej, trzeba zatem mieć jego zgodę - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Udostępnienie danych osobowych osobie trzeciej bez wymaganej zgody podmiotu którego dane są udostępniane jest zatem uważane za naruszenie danych osobowych tego podmiotu i upoważnia ją do wniesienia sprzeciwu wobec dokonanego przetworzenia danych. Dane osobowe, jeśli zostały udostępnione, nie mogą być już wycofane (ponieważ już zostały ujawnione), ewentualnie mogą zostać usunięte przez administratora, który uzyskał te dane niezgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (na usunięcie danych osobowych, mimo że jest to również przetwarzanie danych, nie jest wymagana zgoda podmiotu, którego dane są usuwane).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • darek 2016-06-04 19:17:08

    witam zaczne od tego ze nie jestem dłuznikiem prowadze działalnośc gospodarcza telefon i mail jest na mnie zarejestrowany. sprawa dotyczy firma windykacyjna wydzwania pod mój nr tel i domaga sie spłaty zaległości tylko nie chodzi o mnie a o inna osobe którą znam nie moge wpoic im ze nie rozmawiaja z dłużnikiem tylko z osobą trzecia pozatym ostatnio wysłali mi maila na moją skrzynke informacje o zaległości dłużnika z pełnymi danymi dłużnika adresem i czego sprawa dotyczy pytanie czy nie naruszyli ochrony danych osobowych, czy dłuznik jak mu powiem może przeciwko firmie windykacyjnej wytoczyć sprawe i jeszcze jedno co ja mam zrobić ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika