Udostępnienie zeznań świadka

Pytanie:

"Miała miejsce kradzież bardzo dużej sumy pieniędzy z domu. Do domu sprawca wszedł najprawdopodobniej przy pomocy odbitego klucza. Chciałam się dowiedzieć, czy policja ma prawo udostępnić moim rodzicom zeznania moje i moich znajomych? Chodzi o sprawę kradzieży, z którą nie mam nic wspólnego, martwi mnie tylko to, że w zeznaniach są rzeczy, o których nie chciałabym, by dowiedzieli się rodzice. Policja weszła z butami w moje życie i chciałabym po części odzyskać prywatność. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, po jakim czasie powinien przyjść wniosek z prokuratury? Pierwszego minęły 3 miesiące."

Odpowiedź prawnika: Udostępnienie zeznań świadka

Zeznania Pani oraz innych świadków zostały najpewniej spisane w postaci protokołu. Takie protokoły są włączane do akt sprawy. Akta mogą przeglądać m. in strony postępowania. To, kto jest stroną postępowania, zależy od etapu, na jakim to postępowanie się znajduje. W postępowaniu przygotowawczym (przed wniesieniem aktu oskarżenia do sądu) stronami są podejrzany oraz pokrzywdzony. Jeśli skradziona suma pieniędzy należała do Pani rodziców, to są oni pokrzywdzonymi, a co za tym idzie – mają prawo przeglądać akta, w tym protokoły Pani przesłuchań. Wymagana jest jednak zgoda osoby prowadzącej postępowanie, przy czym takiej zgody odmawia się tylko wtedy, gdy udostępnienie akt mogłoby zaszkodzić interesom prowadzonego postępowania (jak widać, jest to kryterium nieostre; decyzję podejmuje prowadzący postępowanie).

W postępowaniu sądowym (po wniesieniu aktu oskarżenia) stronami są oskarżony oraz oskarżyciel. Jeśli Pani rodzice są pokrzywdzonymi, mogą wnieść wniosek o przystąpienie do sprawy w charakterze oskarżycieli posiłkowych, przez co także staną się stronami. Wtedy mogliby przeglądać akta bez ograniczeń (choć naturalnie tylko w godzinach urzędowania sądu i pod warunkiem, że nie przeszkadzałoby to w rozpoznaniu sprawy).

W trakcie postępowania, zarówno przygotowawczego, jak i sądowego, możliwe jest przeprowadzenie konfrontacji. Istnieje zatem taka możliwość, iż Pani oraz Pani rodzice zostaniecie postawieni sobie „do oczu”, po czym będziecie pytani o poszczególne kwestie i proszeni o odpowiedź. Konfrontację przeprowadza się w celu wyjaśnienia sprzeczności (np. gdy jeden świadek twierdzi, że widział dwóch sprawców, a drugi zapewnia, że sprawca był tylko jeden), jednakże jej przeprowadzenie nie jest obowiązkowe. Decyzję o tym podejmuje albo prowadzący postępowanie przygotowawcze, albo – już na etapie postępowania sądowego – sąd.

Wreszcie jest prawdopodobne, że zostanie Pani przesłuchana przed sądem. Gdyby Pani rodzice zeznawali wcześniej niż Pani, to będą mogli pozostać na sali sądowej i wysłuchać także Pani zeznań.

Co do drugiego pytania, to nie napisała Pani niestety, o jaki wniosek chodzi. Generalnie nie da się określić, ile będzie trwać postępowanie i jego poszczególne etapy. Zależy to od konkretnej sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika