Udział spółki w licytacji nieruchomości wspólnika

Pytanie:

"Czy sp. z o.o., należąca do dłużnika może brać udział w licytacji sądowej nieruchomości dłużnika? "

Odpowiedź prawnika: Udział spółki w licytacji nieruchomości wspólnika

Spółka z o.o. jest osobą prawną, a zatem odrębnym od wspólnika podmiotem prawa. Zatem jeżeli przedmiotem przetargu jest nieruchomość należąca do jedynego wspólnika spółki z o.o., a dłużnikiem nie jest jednocześnie spółka i wspólnik (dłużnikiem jest tylko wspólnik jako osoba fizyczna), nie ma podstaw do wyłączenia spółki z o.o. od udziału w przetargu. Art. 976 ustawy Kodeks postępowania cywilnego wymienia wyczerpująco osoby, które nie mogą brać udziału w przetargu, a są to: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji oraz osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Podany katalog nie przewiduje wyłączenia od udziału w przetargu spółki z o.o. której udziały należą do dłużnika, nawet jeśli dłużnik jest jej jedynym wspólnikiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika