Udział spółki w licytacji nieruchomości wspólnika

Pytanie:

Czy sp. z o.o., należąca do dłużnika może brać udział w licytacji sądowej nieruchomości dłużnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Spółka z o.o. jest osobą prawną, a zatem odrębnym od wspólnika podmiotem prawa. Zatem jeżeli przedmiotem przetargu jest nieruchomość należąca do jedynego wspólnika spółki z o.o., a dłużnikiem nie jest jednocześnie spółka i wspólnik (dłużnikiem jest tylko wspólnik jako osoba fizyczna), nie ma podstaw do wyłączenia spółki z o.o. od udziału w przetargu. Art. 976 ustawy Kodeks postępowania cywilnego wymienia wyczerpująco osoby, które nie mogą brać udziału w przetargu, a są to: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji oraz osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Podany katalog nie przewiduje wyłączenia od udziału w przetargu spółki z o.o. której udziały należą do dłużnika, nawet jeśli dłużnik jest jej jedynym wspólnikiem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: