Udział w postępowaniu spadkowym

Pytanie:

"Planuję złożyć w sądzie rejonowym w Warszawie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne). Jak długo czeka się na wydanie decyzji sadu w tej sprawie? Czy konieczna będzie obecność jednej ze stron na rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Udział w postępowaniu spadkowym

Zgodnie z Art. 669 kodeksu postępowania cywilnego sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome: 1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi; 2) o testamentach spadkodawcy. Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie. Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty. Jeżeli wartość spadku jest nieznaczna, sąd może zaniechać umieszczenia ogłoszenia w piśmie. Po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia sąd wyznaczy w celu rozpoznania zgłoszonych żądań rozprawę, na którą wezwie także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane, a w ich braku - przez Skarb Państwa jako spadkobiercę ustawowego. Sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. W związku z powyższym należy stwierdzić, że konieczna będzie obecność spadkobierców na rozprawie. Jeśli zaś chodzi o czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy to jest to tylko uzależnione od ilości spraw czekających na rozpatrzenie przez sąd, a taką orientacyjną informację można uzyskać u Prezesa danego wydziału. Jeśli zaś chodzi o samo postępowanie to z reguły zamyka się ono w miesiącu, chyba że zachodzi konieczność zamieszczenia ogłoszenia, o czym była mowa wyżej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona 2014-07-16 19:33:03

    Witam w maju 2014r zadzwoniła do mnie mego taty siostra która mnie poinformowała że zmarł w grudniu 2013r mój dziadek(ojciec mego taty)i zostawił spadek,który przeznaczył dla swoich dzieci,a że mój tata nie żyje to przechodzi to na mnie i mego brata.Prosiła żebyśmy wysłali akta urodzenia nasze,więc wysłałam i jest cisza.Z rodzina taty nie utrzymywaliśmy kontaktu,a dla mnie jakoś też nie wypada się dopytywać o ten spadek.Czy taka sprawa spadkowa trwa długo?Dziękuje z góry za odpowiedz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika