Udzielenie absolutorium Prezesowi stowarzyszenia przez walne zgromadzenie
Pytanie:
"Czy udzielenie absolutorium Prezesowi stowarzyszenia przez walne zgromadzenie, zwalnia go od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w okresie pełnienia przez niego funkcji?"
Odpowiedź prawnika: Udzielenie absolutorium Prezesowi stowarzyszenia przez walne zgromadzenie
Kwestia udzielenia absolutorium nie została uregulowana w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. W związku z powyższym racjonalnym jest opowiedzenie się za poglądem, zgodnie z którym udzielenia absolutorium prezesowi zarządu co do zasady zwalnia go od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w okresie pełnienia przez niego funkcji. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedzialności członków wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni czy też spółek z o.o. W piśmiennictwie przyjmuje się, że udzielenie absolutorium nie wyłącza odpowiedzialności członków zarządu/zarządcy sprawującemu zarząd powierzony, jeżeli wyrządzili wspólnocie ze swojej winy szkodę (por.: Własność lokali. Komentarz, R. Strzelczyk, A. Turlej, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 473).W odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych w doktrynie prezentowany jest następujący podgląd. „Pojęcie absolutorium głęboko zakorzenione w języku prawniczym, oznaczające
dosłownie "zwolnienie" często jest utożsamiane ze zrzeczeniem się w stosunku do członka zarządu roszczeń odszkodowawczych wynikłych z ich działalności w okresie sprawozdawczym. Zapatrywanie takie nie zasługuje na aprobatę. Jak zauważył Z. Niedbała na gruncie prawa spółdzielczego, przypisuje ono walnemu zgromadzeniu kompetencję, której nie wyraża ustawa, i której nie może samoistnie kreować statut. Udzielenie absolutorium nie wyłącza zatem odpowiedzialności cywilnej członka zarządu. Odmiennego poglądu nie da się obronić również na gruncie art. 58 Pr. Spółdz, który wprawdzie modyfikuje rozkład ciężaru dowodu wynikający z art. 471 KC, lecz nie zmienia przesłanek odpowiedzialności kontraktowej i nie przesądza, że okolicznością zwalniającą od odpowiedzialności, równoznaczną z brakiem winy, jest udzielenie członkowi zarządu absolutorium.” (Jerzy Naworski „Status członków zarządu spółdzielni i spółek kapitałowych” Monitor Prawniczy nr 1/1997).
Powyższe poglądy można sprecyzować w ten sposób, iż faktycznie udzielenie absolutorium członkom zarządu stowarzyszenia zwalnia ich od odpowiedzialności. Można natomiast wyrazić wątpliwość, czy absolutorium obejmowałoby także czynności, które nie były znane walnemu zgromadzeniu w chwili podejmowania uchwały, a które np. zostały przez Prezesa dokonane bez upoważnienia (np. jednoosobowo zamiast kolegialnie przez cały zarząd). W takiej sytuacji rozstrzygnięcie należałoby już do sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?