Udzielenie pożyczki spółce przez inną spółkę

Pytanie:

"Czy Spółka z o.o. może udzielić pożyczki innej spółce z o.o.? Jeżeli tak, to czy pożyczkodawca może żądać odsetek od udzielonego kapitału? "

Odpowiedź prawnika: Udzielenie pożyczki spółce przez inną spółkę

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową. Kodeks spółek handlowych stanowi, że spółki kapitałowe mają osobowość prawną. W związku z tym mają zdolność do dokonywania wszelkich czynności prawnych, w tym udzielania pożyczek. Kodeks cywilny w art. 359 par. 1 stanowi, że odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej. Wysokość odsetek ustala się w umowie pożyczki. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w umowie określona, należą się odsetki ustawowe, ale tylko w przypadku, gdy nastąpi opóźnienie w spełnieniu świadczenia (dłużnik nie spłaci pożyczki w wyznaczonym czasie).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika