Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Pytanie:

"Spółka cywilna zawierała ugodę z kontrahentem. Jeden z jej wspólników jednak zakwestionował jej zapisy i jej nie podpisał. Ugoda została podpisana tylko przez jednego ze wspólników. Umowa spółki cywilnej ograniczała możliwość samodzielnego zaciągania zobowiązań w jej imieniu dla każdego wspólnika do kwoty 10 tysięcy złotych. Kwota zawieranej ugody jest wyższa. Czy taka ugoda jest ważna?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Ugoda nie kreuje nowego stosunku zobowiązaniowego, lecz zmienia wcześniej zawartą umowę przez wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Z kolei ugoda sądowa ma charakter czynności procesowej podjętej przez strony w celu wywołania skutków przewidzianych w przepisach materialnoprawnych. Z przedstawionego pytania wynika, że dotyczy ono pierwszego rodzaju ugody.  Jeżeli treść umowy spółki stanowi, że wspólnicy nie mogą samodzielnie podejmować zobowiązań przekraczających kwotę 10000 zł, to nie stwarza to ograniczenia w reprezentacji do zawarcia ugody przez jednego wspólnika. Gdyby umowa ograniczała reprezentację w „sprawach dotyczących zobowiązań przekraczających 10000 zł”, to wtedy należałoby uznać, iż na ugodę muszą wyrazić zgodę wszyscy wspólnicy. Zgodnie z orzeczeniem SN z 14 listopada 2001 r., II CKN 438/99 sprzeciw wspólnika w odniesieniu do dokonanej przez innego wspólnika spółki cywilnej czynności prawnej, podjętej w ramach ustalonych w umowie spółki zasad jej reprezentacji przez tych wspólników, nie może oznaczać skutecznego odwołania danego wspólnikowi umocowania w umowie spółki. Z uwagi na powyższe ugodę należy uznać za ważną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika