Ugoda sądowa jako tytuł egzekucyjny

Pytanie:

"Czy ugoda zawarte przed sądem stanowi tytuł egzekucyjny?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda sądowa jako tytuł egzekucyjny

Tak. Ugoda zawarta przed sądem w sprawie cywilnej, karnej stanowi tytuł egzekucyjny jeżeli została spisana w protokole rozprawy, obejmuje obowiązek świadczenia i jest podpisana przez jej strony. Oznacza to, iż po zaopatrzeniu takiej ugody w klauzulę wykonalności staje się ona tytułem wykonawczym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Umożliwia to między innymi wszczęcie na tej podstawie egzekucji sądowej (komornik) przeciwko osobie zobowiązanej do świadczenia, wskazanej w ugodzie.



Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • viceversa 2011-11-14 13:01:02

    zawierajmy ugody tani sposób potwierdzania transakcji po co przepłacac , notariusz , geodeta niepotrzebni przy ugodzie - stempel sądu załatwi sprawe - wpis goksięgi wieczystej usankcjonuje zmiane własciciela


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika