Umorzenie egzekucji a koszty komornicze

Pytanie:

"Posiadam tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi. Dłużnik poprosił mnie o wstrzymanie się z wysłaniem wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika w zamian za spłatę długu wraz z odsetkami w dwóch ratach. Dłużnik spłacił pierwszą ratę po terminie, a z drugą ciągle zwleka. Czy gdybym skierował wniosek do komornika, a w międzyczasie dłużnik dobrowolnie spłaciłby dług to będę obciążony jakimiś kosztami ze strony komornika? "

Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji a koszty komornicze

Z opisu sytuacji wynika, iż dysponując już tytułem wykonawczym udzielił Pan swemu dłużnikowi zwłoki i rozłożył płatność na dwie raty. Termin wymagalności drugiej raty już upłynął, więc może Pan oczywiście złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. W takiej sytuacji, gdy komornik podejmie pierwsze czynności, dłużnik jeśli chce dokonać zapłaty, powinien to zrobić do rąk komornika. Możliwe, iż zrobi to z pominięciem komornika. W takim przypadku egzekucja powinna zostać umorzona na wniosek wierzyciela, w przeciwnym wypadku bowiem może się to spotkać z powództwem przeciwegzekucyjnym ze strony dłużnika.  

Zgodnie z art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji cała opłata stosunkowa wynosi 15 % wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłatę ustala się w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Opłatę tę komornik pobiera również w wypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.). W tym celu komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tytułu opłat w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności. Podstawą ustalenia wysokości opłaty są egzekwowane należności według stanu na dzień wyegzekwowania lub umorzenia postępowania egzekucyjnego. 

W wyroku z 8 maja 2006 r. TK uznał przepis w podkreślonym zdaniu trzecim za niezgodny z Konstytucją. Art. 49 ust. 1 zdanie trzecie, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 24 września 2004 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz   o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2004 r. Nr 236 poz. 2356), jest niezgodny z art.2 Konstytucji.   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika