Umorzenie postępowania administracyjnego
Pytanie:
"W jakich przypadkach gmina może umorzyć postępowanie w sprawie nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność? Czy taką podstawę może stanowić śmierć małżonka, będącego wraz ze mną współużytkownikiem wieczystym mojej nieruchomości, który zmarł przed datą 23.10.2001 roku? Czy też gmina zobowiązana jest wydać decyzję administracyjną w przedmiotowej sprawie i jaka ona powinna być?"
Odpowiedź prawnika: Umorzenie postępowania administracyjnego
Możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest stworzona dla osób fizycznych będących dotychczasowymi użytkownikami wieczystymi. Warunkiem przekształcenia jest nabycie prawa użytkowania wieczystego przed 31 października 1998 r. Wniosek o przekształcenie mogą złożyć również następcy prawni użytkownika wieczystego, lecz tylko do dnia 31 grudnia 2000 r. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność następuje na mocy decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Umorzenie postępowania następuje, gdy z jakiejkolwiek przyczyny stało się ono bezprzedmiotowe. Okoliczności powodujące bezprzedmiotowość muszą być stwierdzone i wykazane w decyzji o umorzeniu postępowania. Decyzja o umorzeniu może też zostać wydana, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym. Śmierć strony prowadzi do bezprzedmiotowości postępowania jedynie wówczas, gdy przedmiotem postępowania są uprawnienia i obowiązki o charakterze osobistym, nierozerwalnie związane z osobą strony. W innych przypadkach w miejsce zmarłej strony mogą wstąpić jej następcy prawni. Prawo użytkowania wieczystego nie jest prawem o charakterze osobistym, stąd śmierć użytkownika wieczystego nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania. Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika dodatkowo, że zmarły nie był wyłącznym użytkownikiem wieczystym, lecz pozostaje nim nadal również jego współmałżonek. Można z tego wnioskować, że wniosek o przekształcenie mogli złożyć wspólnie małżonkowie, więc zmarły nie był jedyną stroną postępowania. W takim przypadku tym bardziej nie ma podstaw do umorzenia postępowania. Pozytywna treść decyzji dotyczącej przekształcenia zależy od spełnienia przesłanek, określonych w początku odpowiedzi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?