Umorzenie udziałów w związku ze smiercią wspólnika

Pytanie:

"Czy w związku z śmiercią wspólnika Zarząd może zastosować umorzenie automatyczne udziałów z czystego zysku i czy do tego umorzenia wystarczy uchwała Zarządu? Umowa spółki wyklucza wstąpienie spadkobierców do spółki i przewiduje spłatę spadkobierców a także dopuszcza umorzenie udziałów na zasadach określonych przez Zgromadzenie Wspólników. Na podstawie jakiego dokumentu Zarząd spłaci spadkobiercę. "

Odpowiedź prawnika: Umorzenie udziałów w związku ze smiercią wspólnika

Do automatycznego umorzenia udziałów wystarcza uchwała zarządu. Jeżeli umorzenie następuje z czystego zysku, nie jest wówczas konieczne obniżenie kapitału zakładowego. Jeżeli umowa wyłącza spadkobierców od wstąpienia w miejsce zmarłego wspólnika, spłata spadkobierców dokonywana jest przez zarząd, na mocy odpowiednich postanowien umowy spółki. Skuteczność wyłączenia spadkobierców uzależniona jest bowiem od określenia w umowie spółki warunków ich spłaty.

 


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika