Umowa cywilnoprawna a wypadek przy pracy

Pytanie:

"Czy osobie zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, od której to umowy odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalna, rentowa, wypadkowa oraz dobrowolna chorobowa przysługuje odszkodowanie z tytułu wypadku w drodze do pracy?"

Odpowiedź prawnika: Umowa cywilnoprawna a wypadek przy pracy

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych co do zasady przysługują "pracownikom'' (a więc osobom posiadającym status pracownika) oraz członkom rodzin pracowników. Ustawa o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ma jednak szersze zastosowanie, bowiem stosuje się ją do wszystkich osób, które są objęte obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego. Obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego podlegają zaś wszystkie osoby objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalno - rentowego, a więc także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Jeżeli więc osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej odprowadzała obowiązkowe składki emerytalną, rentową, wypadkową, będą jej przysługiwały również świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jeżeli więc wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał Pan stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, będzie Panu przysługiwało jednorazowe odszkodowanie pieniężne. Ponadto, jeżeli wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu uległo obniżeniu Pana wynagrodzenie, może Panu również przysługiwać świadczenie wyrównawcze. Jeśli zaś wskutek wypadku stał się Pan niezdolny do pracy bedzie przysługała Panu: renta stała - jeżeli niezdolność do pracy jest stała lub renta okresowa - jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika