Umowa leasingu a uprawnienia z rękojmi

Pytanie:

"Czy korzystający z leasingu może realizować uprawnienia z rękojmi wobec zbywcy, od którego finansujący leasing nabył samochód oddany w leasing?"

Odpowiedź prawnika: Umowa leasingu a uprawnienia z rękojmi

Wskazać należy, iż uprawnienia z rękojmi przysługują kupującemu przeciw sprzedawcy. Z uwagi na fakt, iż samochód jest przedmiotem leasingu, toteż korzystający nie jest jego właścicielem. Samochód został zakupiony przez finansującego (podmiot, który przekazał samochód w leasing) i zasadniczo to jemu powinny przysługiwać uprawnienia z tytułu rękojmi i gwarancji. Wyjątek od powyższej zasady wprowadza jednakże przepis art. 7098 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą. Dzięki tej regulacji szczególnej korzystający samodzielnie wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kacper 2021-04-17 06:29:10

    A co w przypadku gdy korzystający podpisał ze zbywcą dokument o wyłączeniu z rekojmi (a przedmiot umowy jest w kleasingu).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika