Umowa licencyjna z rezydentem USA
Pytanie:
"Spółka podpisała umowy licencyjne na wykorzystanie fragmentu piosenki w reklamie. Utwór jest autorstwa 4 osób. Jedna z tych osób przebywa w USA i w jej imieniu umowę podpisał pełnomocnik-brat. W rachunku do umowy podał on jedynie następujące dane brata: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu, adres w USA oraz numer karty rezydenta USA. Załączył również pełnomocnictwo dla siebie do pobrania należnego bratu honorarium i podał numer swojego konta w banku PKO BP. W jaki sposób należy opodatkować przychód z praw autorskich rezydenta USA? Czy można wynagrodzenie rezydenta USA przekazać na konto innej, upoważnionej osoby w Polsce?"
Odpowiedź prawnika: Umowa licencyjna z rezydentem USA
Zgodnie z art. 13 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r., należności licencyjne powstałe w jednym Umawiającym się Państwie (np. w Polsce) i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (w USA) będą opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie (w USA). W każdym razie takie należności mogą być opodatkowane także w tym Państwie, w którym powstały (tj. w Polsce), i zgodnie z prawem tego Państwa, ale podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć 10% kwoty należności brutto. Przy czym określenie "należności licencyjne" oznacza m.in. wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich z tytułu twórczości literackiej, artystycznej lub prac naukowych.
Zatem należności licencyjne wypłacane rezydentowi USA przez polską spółkę będą opodatkowane w Polsce podatkiem dochodowym w wysokości 10% kwoty należności brutto (polska spółka jest płatnikiem tego podatku). Należy przy tym zauważyć, iż zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe, pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie jest wystarczające podanie tylko numeru karty rezydenta USA.
Nie powinno mieć przy tym znaczenia, że wypłata następuje na rachunek bankowy pełnomocnika w Polsce upoważnionego do podpisania umowy i odbioru wynagrodzenia, gdyż nie zmienia to faktu, że jest to należność przysługująca rezydentowi USA.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?