Umowa notarialna o alimenty
Pytanie:
"Czy można, bez uszczerbku dla strony pokrzywdzonej, alimenty przyznane przez sąd w wyroku rozwodowym z orzekaniem o winie zastąpić dobrowolną umową notarialną między stronami? Co taka umowa musiałaby zawierać?"
Odpowiedź prawnika: Umowa notarialna o alimenty
Umowa taka jest jak najbardziej dopuszczalna. Przy czym wcale nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego. Posiadając wyrok zasądzający alimenty wierzyciel po nadaniu mu klauzuli wykonalności może z takim wyrokiem udać się do komornika w celu wyegzekwowania należności.
Oczywiście nie jest to konieczne jeśli były małżonek dobrowolnie spełnia zasądzone alimenty. Posiadając taki wyrok jest Pani niejako ubezpieczona przed następstwami niepłacenia ze strony małżonka. Zatem nie jest potrzebna żadna z umów, a już nie jest niezbędny akt notarialny bowiem wystarczy zwykła forma pisemna.
Pamiętać warto, że jeśli w akcie notarialnym oprócz umowy o świadczenia alimentacyjne będzie dobrowolne zobowiązanie się do poddania egzekucji, wtedy taki akt notarialny jest tytułem egzekucyjnym i ma walor wyroku wydanego przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?