Umowa o dzieło autorskie między małżonkami

Pytanie:

"Mąż prowadzi działalność gospodarczą, mają z żoną wspólność majątkową.Czy mąż może zawrzeć z żoną umowę o dzieło z przeniesieniem majątkowych praw autorskich? Czym różni się zawarcie takiej umowy z małżonkiem w porównaniu z umową z osobą obcą? "

Odpowiedź prawnika: Umowa o dzieło autorskie między małżonkami

Zgodnie z art. 33 pkt 9 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prawa autorskie wchodzą w skład majątku osobistego każdego z małżonków. Zatem nawet w przypadku istnienia między małżonkami ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, prawa autorskie nie są objęte majątkiem wspólnym (chodzi tu oczywiście o wspólność ustawową, zakładamy, iż nie mamy tu do czynienia z jakąś formą rozszerzonej wspólności majątkowej). Zatem w przypadku zawarcia umowy o przeniesienie praw autorskich majątkowych pomiędzy małżonkami, dojdzie do przejścia tych praw z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego drugiego z małżonków. Ewentualne wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich twórcy wejdzie jednak zgodnie z art. 31 par. 2 pkt 2 kro, w skład majątku wspólnego małżonków jako „dochód z majątku osobistego".
Przepisy prawa (kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, prawa autorskiego) nie zawierają żadnych szczególnych uregulowań dotyczących zawierania umów o przeniesienie praw autorskich pomiędzy małżonkami. Stąd należy przyjąć, iż taka umowa powinna zawierać takie same postanowienia jak każda umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych, tzn. m.in. wskazywać pola eksploatacji, co do których ma dojść do przeniesienia praw autorskich, wynagrodzenie za to przeniesienie, ewentualnie wyraźne wskazanie, iż do przeniesienia dochodzi nieodpłatnie itp. (jest to szczegółowo określone w art. 41 i następnych prawa autorskiego).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika