umowa o dzieło czy zlecenia ? kiedy stosować jedną kiedy drugą ?

Pytanie klienta:

""Czy czynność sprzątania, mycia okien, malowania, porządkowania terenu, zieleni jest czynnością prawną kwalifikującą do zastosowania formy umowy o dzieło? Nasza firma zawiera szereg umów na powyższe czynności jakkolwiek brak jest jednoznacznego uregulowania stosunku umownego o charakterze umowy zlecenia lub dzieło. Istnieje konieczność określenia właściwej formy umowy dla powyższych prac.czy czynność sprzątania, mycia okien, malowania, porządkowania terenu, zieleni jest czynnością prawną kwalifikującą do zastosowania formy umowy o dzieło?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 734. § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Natomiast stosownie do art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Zakwalifikowanie umowy jako zlecenia bądź umowy o dzieło zależy od przedmiotu umowy. Umowa zlecenia jest bowiem umową starannego działania (przedmiotem umowy jest wykonywanie danej czynności), zaś umowa o dzieło – umową rezultatu (przedmiotem umowy jest osiągnięcie określonego skutku, celu).

W związku z tym, jeżeli przedmiotem umowy byłoby:

- sprzątanie, mycia okien, malowanie, porządkowanie terenu, zieleni – byłaby to umowa zlecenie, zwłaszcza jeżeli strony umawiają się, że będzie to stałe wykonywanie tego typu czynności.

- doprowadzenie określonego terenu do porządku, pomalowanie danych powierzchni itp. – można by było mówić o umowie o dzieło.