Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestie związane wykonywanie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 102 poz. 651) – dalej u.g.n., w przepisach art. 179 – 183a. Zgodnie z art. 179 ust. 5 u.g.n. podmiot wykonujący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w kilku miejscach lub oddziałach zapewnia, aby w każdym z tych miejsc czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami były wykonywane wyłącznie przez pośredników w obrocie nieruchomościami.
Natomiast jak stanowi art. 180 ust. 7 u.g.n. pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje zawód prowadząc działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, lub w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej u podmiotu prowadzącego działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Zatem ustawodawca wprost przewidział możliwość zatrudnienia pośrednika w obrocie nieruchomościami, przez firmę zajmującą się tą działalnością, na podstawie umowy cywilnoprawnej. W konsekwencji możliwe zatrudnienie pośrednia prowadzącego działalność gospodarczą na umowę cywilnoprawną. Dla określenia takiej konstrukcji prawnej używa się w obrocie terminu „samozatrudnienie”.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie określa wymogów co do formy umowy cywilnoprawnej w tym przypadku. Zatem zastosowanie znajdą ogólne przepisy k.c. w tej materii. Z kolei przepisy k.c. dotyczące umowy o dzieło (art. 627 ? 646 k.c.) nie stawiają żadnych wymogów co do formy. Zatem należy przyjąć, iż umowa o dzieło może zostać ważnie zawarta w każdej formie - w tym ustnej.
Przepisy u.g.n. nie wymagają dodatkowych dokumentów w celu uregulowania współpracy pomiędzy firmą i pośrednikiem. Niemniej strony mogą ustalić, iż pośrednik będzie wystawiał rachunek za wykonane dzieło.