Umowa o dzieło z pośrednikiem

Pytanie:

"Spółka z o.o. A prowadzi między innymi biuro nieruchomości w wynajętym od PKP lokalu poza własną siedzibą w mieście B. Na podstawie ustnej umowy o dzieło spółka ta współpracuje z działającą i zarejestrowaną jednoosobową firmą C prowadzoną przez osobę fizyczną na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, która to firma ma siedzibę pod innym adresem w tym mieście B oraz zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Współpraca pomiędzy firmami A i C polega na umówionym wcześniej dziele polegającym na obsłudze w określonym wcześniej terminie w biurze spółki w mieście B klientów biura nieruchomości spółki A przez właściciela firmy C posiadającego osobistą licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Właściciel firmy C przychodzi do biura spółki A z własnym telefonem, aparatem fotograficznym oraz laptopem z którego korzysta w biurze spółki oraz potem we własnym biurze pod innym adresem. Jeździ również firmowym samochodem swojej firmy C. Pozyskane w biurze spółki A zlecenia pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości wprowadza wieczorem do systemu ofert już we własnym domu, który jest zarazem siedzibą i adresem firmy C. Do wszelkich czynności dla spółki A używa własnych niezbędnych rzeczy i materiałów biurowych. Spółka A umówiła się z właścicielem firmy C, że w przypadku wykonania skutecznej umowy pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości poprzez biuro spółki A przez właściciela firmy C uzyskana prowizja ze sprzedaży tej nieruchomości zostanie podzielona po połowie dla każdej ze stron umowy o dzieło. Czy powyższa sytuacja wymaga pisemnej umowy o dzieło lub innej dokumentacji?"

Odpowiedź prawnika: Umowa o dzieło z pośrednikiem

Kwestie związane wykonywanie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 102 poz. 651) – dalej u.g.n., w przepisach art. 179 – 183a. Zgodnie z art. 179 ust. 5 u.g.n. podmiot wykonujący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w kilku miejscach lub oddziałach zapewnia, aby w każdym z tych miejsc czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami były wykonywane wyłącznie przez pośredników w obrocie nieruchomościami.

Natomiast jak stanowi art. 180 ust. 7 u.g.n. pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje zawód prowadząc działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, lub w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej u podmiotu prowadzącego działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. 

Zatem ustawodawca wprost przewidział możliwość zatrudnienia pośrednika w obrocie nieruchomościami, przez firmę zajmującą się tą działalnością, na podstawie umowy cywilnoprawnej. W konsekwencji możliwe zatrudnienie pośrednia prowadzącego działalność gospodarczą na umowę cywilnoprawną. Dla określenia takiej konstrukcji prawnej używa się w obrocie terminu „samozatrudnienie”.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie określa wymogów co do formy umowy cywilnoprawnej w tym przypadku. Zatem zastosowanie znajdą ogólne przepisy k.c. w tej materii. Z kolei przepisy k.c. dotyczące umowy o dzieło (art. 627 ? 646 k.c.) nie stawiają żadnych wymogów co do formy. Zatem należy przyjąć, iż umowa o dzieło może zostać ważnie zawarta w każdej formie - w tym ustnej.

Przepisy u.g.n. nie wymagają dodatkowych dokumentów w celu uregulowania współpracy pomiędzy firmą i pośrednikiem. Niemniej strony mogą ustalić, iż pośrednik będzie wystawiał rachunek za wykonane dzieło.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Roman 2022-04-10 13:51:31

    Chcę zatrudnić osobę fizyczną bez prowadzenia działalności w oparciu o umowę o dzieło. Osoba ta będzie handlowała moim towarem i pozyskiwała towar od innych producentów. Czy comiesięczna sprzedaż o określonej przez mnie wartości może być uznana za dzieło. Pozdrawiam Roman


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika