Umowa o zbycie spadku
Pytanie:
"Na czym polega umowa zbycia spadku?"
Odpowiedź prawnika: Umowa o zbycie spadku
Zgodnie z art. 1051 Kodeksu cywilnego:
Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.
Zarówno sam spadek, jak i udział w nim stanowią pewną wyodrębnioną masę majątkową, która może stanowić przedmiot czynności prawnej. Art. 1051 k.c. wyraźnie dopuszcza możliwość przeniesienia spadku lub udziału w spadku, a także ich ułamkowej części. Zbycie takie następujące między spadkobiercą oraz nabywcą wchodzącym we wszystkie prawa i obowiązki (lub ich ułamkową część), jakie z tytułu dziedziczenia przysługują zbywcy, jest jednym z przypadków sukcesji generalnej1.
Umowa zostaje zawarta pomiędzy spadkobiercą, który przyjął spadek, a nabywcą. Nabywcą może być osoba spoza kręgu spadkobierców; może to być także jeden ze współspadkobierców. Ustawa nie dopuszcza możliwości zbycia spadku lub udziału w spadku przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku albo przed upływem terminu z art. 1015 § 1 k.c.. Zakaz ten jest w pełni uzasadniony, gdyż wprawdzie spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 925 i 924 k.c.), ale nabycie to nie ma charakteru definitywnego. Spadkobierca bowiem może odrzucić spadek. Zostaje wówczas wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?