Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 3 pkt. 11 ustawy prawo budowlane, pod pojęciem: prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;
Umowa użyczenia jest niewątpliwie stosunkiem zobowiązaniowym (uregulowanym w art. 710 następnych kodeksu cywilnego), stosunek taki musi jednak "przewidywać uprawnienie do wykonywania robót budowlanych".
Zgodnie z art. 712 paragrafem pierwszym kodeksu cywilnego: Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu.
Co do zasady użytkownik może wykorzystywać rzecz tylko w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu. Jeżeli zatem przeznaczeniem oddanego w użyczenie gruntu jest umieszczenie tam placu zabaw, to należy przyjąć, iż w tym przypadku stosunek zobowiązaniowy użyczenia odpowiada pojęciu "przewidujący uprawnienie do wykonywania robót budowlanych".
Z pytania wynika, iż gmina zawarła umowę użyczenia w celu budowy placu zabaw. Zakładamy, iż cel ten został ujawniony wyraźnie w umowie użyczenia (przez zawarcie w niej odpowiedniego postanowienia), stąd też Państwa uprawnienie do dysponowania nieruchomością w celach budowalnych nie powinno być kwestionowane przez organ administracji budwlano - architektonicznej.