Nieodpłatna umowa zlecenia

Pytanie:

"Jestem zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem przekraczającym minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2008 r. (1126,00 PLN). Ponadto zamierzam zawrzeć na kilka miesięcy nieodpłatną umowę zlecenia z innym podmiotem niż mój pracodawca. Zleceniodawca prowadzi działalność gospodarczą. Wobec powyższego, w takiej sytuacji: 1. Jakie konsekwencje z tytułu podatków (dochodowy, VAT) oraz ubezpieczeń społecznych, zdrowotnego oraz Funduszu Pracy i FGŚP wynikają dla zleceniodawcy i zleceniobiorcy? 2. Czy zleceniobiorca jest zobowiązany wystawić rachunek po zakończeniu umowy, ewentualnie na koniec każdego miesiąca? 3. Czy zleceniodawca powinien wyliczyć przychód do opodatkowania za pracę wykonaną przez zleceniobiorcę? W jaki sposób powinien taką czynność oszacować? Zadanie będzie realizowane ok. 1-2 godzin miesięcznie. 4. Jaki PIT zleceniodawca wystawia zleceniobiorcy na zakończenie trwania umowy, bądź roku podatkowego?"

Odpowiedź prawnika: Nieodpłatna umowa zlecenia

1. Wykonywanie zlecenia bez wynagrodzenia nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), gdyż opodatkowaniu tym podatkiem podlega w zasadzie odpłatne świadczenie usług.

Jeśli zleceniobiorca wykonuje pracę nieodpłatnie, to nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nieodpłatna umowa zlecenia nie powinna też mieć konsekwencji w zakresie Funduszu Pracy i FGŚP.

Nieodpłatna umowa zlecenia nie będzie też powodowała konieczności zapłaty podatku dochodowego przez zleceniobiorcę, gdyż - zgodnie  z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychód natomiast będzie musiał wykazać zleceniodawca, gdyż - zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125. Jak stanowi art. 11 ust. 2a ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się – przy nieodpłatnej umowie zlecenia - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego samego rodzaju.

Podobna regulacja ma zastosowanie, jeśli zleceniodawcą jest podatnik podatku dochodowego od osób prawnych. Zob.: Świadczenia nieodpłatne

2. i 3. W przypadku wykonywania zlecenia bez wynagrodzenia nie ma koniczności wystawiania rachunku, gdyż rachunek ma celu potwierdzenie wysokości wynagrodzenia i stanowić ma dla zleceniodawcy podstawę zaksięgowania kosztu podatkowego.

4. W związku z brakiem osiągnięcia przychodu przez zleceniobiorcę zleceniodawca nie wystawia zleceniobiorcy PIT na zakończenie trwania umowy, bądź roku podatkowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika