Umowa znosząca rozdzielność majątkową
Pytanie:
"W ubiegłym roku oświadczyliśmy z mężem, że wyłączamy obowiązującą dotychczas w naszym małżeństwie współność ustawową i ustaliliśmy, że obowiązywać nas będzie rozdzielność majątkowa. Dzisiaj stwierdziliśmy, że chcielibyśmy znieść tą rozdzielność i nadal mieć wspólność majątkową. Czy jest to możliwe do wykonania i jakie koszty z tym przedsięwzięciem poniesiemy? "
Odpowiedź prawnika: Umowa znosząca rozdzielność majątkową
Jezeli zawarli Państwo taką umowę w formie aktu notarialnego to przywrócenie ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej wymaga również zawarcia kolejnej umowy również w formie aktu notarialnego, w której zgodnie oświadczą Państwo wolę zniesienia obowiązującego Was ustroju i powrócenia do ustroju wspólności. Niestety istnieje tu wymóg aktu notarialnego, ponieważ obowiązuje zasada, zgodnie z którą rozwiązanie umowy zawartej w formie aktu notarialnego musi nastąpić także w tej formie. Jest to więc możliwe. Koszty będą takie same jakie poniesli Państwo w związku z zawartą umową o rozdzielności. Jesli natomiast to oświadczenie nie miało postaci formy aktu notarialnego to nie pociągneło za sobą żadnych konsekwencji prawnych i obowiązywał Was ustrój wspólności przez cały czas w związku z tym nie zachodzi potrzeba jego zamiany. Jesli oświadczenie miało niejsce przed sądem, to nie jest konieczne zniesienie wspólności także przed sądem. Również w takiej sytuacji można złożyć oświadczenie przed notariuszem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?