*upadłość domu maklerskiego
Pytanie:
"Inwestuję na GPW .Co dzieje się z wolnymi środkami pieniężnymi oraz już zakupionymi akcjami w razie upadłości domu maklerskiego? Czy wchodzą one do masy upadłości?"
Odpowiedź prawnika: *upadłość domu maklerskiego
W przypadku ogłoszenia upadłości domu maklerskiego regulacja w zakresie środków pieniężnych i instrumentów finansowych jest odmienna. Środki piniężne zgromadzone na rachunku pieniężnym wchodzą w skład masy upadłości na ogólnych zasadach. Są one objęte System rekompensat na podstawie przepisów ustawy o obrocie instrumentami finasowymi. Zgodnie z art 139 ust. 1 tej ustawy system rekompensat zabezpiecza wypłatę środków inwestorów, o których mowa w art. 133 ust. 2, pomniejszonych o należności domu maklerskiego od inwestora z tytułu świadczonych usług, według stanu z dnia zaistnienia jednej z okoliczności, o której mowa w art. 133 ust. 2, do wysokości równowartości w złotych 3 000 euro - w 100 % wartości środków objętych systemem rekompensat, oraz 90 % nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22 000 euro, z zastrzeżeniem ust. 2. Z kolei ust. 2 art 139 stanowi, że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi:
W przypadku akcji nie wchodzą one do masy upałości, chyba że zostaną utracone. Z punktu widzenia prawa upadłościowego są to rzeczy cudze. A zatem mogą one zostać zapisane na innym rachunku papierów wartościowych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych utorzonym przez uczestnika obrotu. W przypadku, gdy instrumenty finansowe zostały utracone podlegają one systemowi rekomensat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?