Akcje
Jak inwestować w akcje lub obligacje?
13.9.2021
Chcesz zainwestować w akcje lub obligacje korporacyjne? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Sprawdź kondycję finansową spółki, której papiery zamierzasz kupić. Nie wierz na słowo sprzedawcy czy doradcy – wymagaj dokumentów potwierdzających ich oświadczenia (...)
Wymiana udziałów (akcji) a podatek dochodowy
24.5.2021
Prawidłowa jest taka interpretację przepisów art. 24 ust. 8a- 8c ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 4d, 11 i 12 ustawy o CIT, która dopuszcza ich stosowanie również w modelu, w którym większość głosów w spółce nabywanej jest uzyskiwana przez spółkę (...)
Akcje spółek będą zdematerializowane
17.9.2019
Akcje spółek, także te na okaziciela, będą miały formę zapisu cyfrowego, a nie - jak obecnie - papierowego dokumentu. Pozwoli to przeciwdziałać ryzyku nadużyć finansowych, zwłaszcza praniu brudnych pieniędzy.
Sekurytyzacja pod lepszym nadzorem?
6.2.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw ma zapewnić realizację rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia ogólnych ram prawnych dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych podstaw dla prostych, przejrzystych (...)
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
21.12.2017
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą na terytorium Polski będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi nieruchomości (...)
Od zera do milionera - czyli jak nauczyć dziecko inwestowania (child trust fund po polsku)
12.6.2015
Umiejętność oszczędzania i inwestowania stanowi w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej cenionych w biznesie.
14.11.2008
4.11.2008
Prawo do dywidendy - opinia prawna
14.7.2008
Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem samodzielnego obrotu, niezależnie od zbycia dokumentu akcji. Dotyczy to zarówno spółek akcyjnych (...)
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji - opinia prawna
10.7.2008
Z kodeksu spółek handlowych nie wynika wprost, że uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału zakładowego powinna zawierać postanowienia dotyczące określenia serii nowych akcji (patrz art. 432 k.s.h.). Na konieczność podania serii nowych akcji wskazują jednak następujące (...)
Przeniesienie wierzytelności z tytułu dywidendy w spółce akcyjnej - opinia prawna
10.7.2008
W przedmiotowej opinii mamy do czynienia z tzw. wierzytelnością przyszłą warunkową, tzn. wierzyciel spółki uzyska dywidendę pod warunkiem, że spółka w danym roku obrotowym osiągnie zysk i jednocześnie walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę o przeznaczeniu zysku do wypłaty akcjonariuszom (...)