Zaspokojenie wierzyciela ze sprzedaży praw z akcji
Pytanie:
"Komornik skutecznie zajął prawo celem zaspokojenia wierzyciela z dochodu, jakie przynosi prawo lub jego sprzedaży. Ponieważ zajęte prawo (są wpisy w KRS) nie przynosi dochodu wniosłem o sprzedaż prawa. Komornik odmówił postanowieniem. W dostępnej literaturze nie spotkałem się z sytuacją, że posiadanie akcji jest konieczne, aby sprzedać prawa. Zajęcie prawa jest czym innym, niż zajęcie akcji. Tym samym do zajęcia prawa i realizacji odnosi się art. 911(5) kpc i 911(6) par. 3 kpc. Z czego wynika (przepis/literatura) stanowisko przedstawione w odpowiedzi, że sprzedaż praw jest możliwa wyłącznie, gdy posiada się akcje? Co robić, gdy ma się prawnie i skutecznie zajęte prawa, a dłużnik ukrywa akcje i toczy się przeciwko niemu postępowanie z art. 300 kk? (komornik nie ma w posiadaniu akcji)."
Odpowiedź prawnika: Zaspokojenie wierzyciela ze sprzedaży praw z akcji
Zaspokojenie wierzyciela z zajętego prawa następuje z dochodu, jeżeli zajęte prawo przynosi dochód, albo z realizacji lub sprzedaży prawa. Jeżeli tym prawem jest, tak jak wskazuje pytający, akcja, zaspokojenie wierzyciela z zajętych akcji następuje z dochodu tych akcji, jeżeli przynoszą one dochód albo z realizacji lub sprzedaży akcji.
Zbycie akcji imiennych reguluje w sposób wyczerpujący art. 339 kodeksu spółek handlowych. Stanowi on, iż przeniesienie akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego następuje przez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji, albo na świadectwie tymczasowym, albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji lub świadectwa tymczasowego. Posiłkując się treścią art. 348 kodeksu cywilnego należy stwierdzić, że przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy. Jeżeli natomiast akcje imienne znajdują się w posiadaniu zależnym albo w dzierżeniu osoby trzeciej, przeniesienie posiadania samoistnego następuje przez umowę między stronami i przez zawiadomienie posiadacza zależnego albo dzierżyciela.
W opisywanym przypadku mamy do czynienia z sytuacjÄ…, w której dokumenty akcji nie znajdujÄ… siÄ™ wszakże w posiadaniu zależnym lub dzierżeniu osoby trzeciej, lecz – prawdopodobnie – w posiadaniu samego akcjonariusza. StÄ…d nie ma mowy o zastosowaniu treÅ›ci art. 350 kc co do przeniesienia posiadania, bowiem zastosowanie znajdzie dyspozycja art. 348 kodeksu cywilnego. Należy podtrzymać zatem wczeÅ›niej wygÅ‚oszona opiniÄ™, iż dla skutecznoÅ›ci egzekucji z akcji imiennych w postaci ich sprzedaży niezbÄ™dne jest wydanie dokumentów akcji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?