Opcja na akcje pracownicze
Pytanie:
"W zeszłym roku dostałem potwierdzenie oficjalnym pismem w firmie o przyznaniu mi opcji na akcje firmy za rok 2000. Do dzisiaj firma nie wywiązała się z tego zobowiązania. Czy istnieje jakaś możliwość egzekucji tej należności. Czy dokument potwierdzający otrzymanie opcji na akcje zobowiązuje firmę do zrealizowania tego?"
Odpowiedź prawnika: Opcja na akcje pracownicze
Program opcji na akcje, czyli możliwości taniego kupienia za jakiś czas akcji firmy, w której się pracuje, wymyślono po to, żeby z jednej strony zatrzymać w niej najlepszych pracowników, a z drugiej - aby motywować ich do lepszej pracy i podnoszenia wartości firmy dla akcjonariuszy. Cena akcji pracowniczych jest zazwyczaj niższa niż kurs na rynku papierów wartościowych, stąd jest to bardzo atrakcyjna oferta ze strony pracodawcy. Stąd tym bardziej przykro, gdy obiecana "manna z nieba" nie chce spaść, bo pracodawca np. się rozmyślił. Kodeks cywilny w art. 390 §1 stwierdza, że jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej (tu: umowy sprzedaży akcji) uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Pamiętać jednak trzeba, że roszczenia powyższe przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?