Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Pytanie:

"Jakie są konsekwencje upadłości spółdzielni mieszkaniowej dla mieszkańców?"

Odpowiedź prawnika: Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej pociąga za sobą różne skutki, uzależnione od rodzaju praw, jakie przysługują członkom. W przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, upadłość powoduje przekształcenie go z mocy samego prawa w odrębną własność lokalu mieszkalnego. Analogiczne skutki mają miejsce w odniesieniu do prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (prawo do lokalu mieszkalnego w domu budowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia jego własności na członka). Inaczej wygląda sprawa spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, które przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie lokatorów.

W/w skutki nie mają miejsca, jeżeli nabywcą budynku  lub udziału w budynku jest inna spółdzielnia mieszkaniowa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika