Upoważnienie a pełnomocnictwo

Pytanie klienta:

""Moje pytanie brzmi: jaka jest różnica między pełnomocnictwem a upoważnieniem? Jakie są wyróżniające i tym samym różniące ich znamiona?""

Odpowiedź prawnika:

Pełnomocnictwo stanowi przykład czynności prawnej upoważniającej, czyli czynności, która wyznacza innym podmiotom kompetencję do dokonania czynności konwencjonalnych ze skutkiem dla osoby udzielającej upoważnienia (mocodawca udziela pełnomocnikowi pełnomocnictwa do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych ze skutkiem dla mocodawcy). Innym przykładem czynności prawnej upoważniającej jest upoważnienie do uzupełnienia weksla in blanco przez remitenta weksla (dłużnik wekslowy upoważnia wierzyciela do samodzielnego uzupełnienia weksla, skutki tego uzupełnienia dotyczą dłużnika). Różnicą między tymi dwoma przykładami czynności upoważniających jest np. ich odwołalność - pełnomocnictwo jako czynność prawna dokonana w interesie mocodawcy, może być przez niego w każdym czasie odwołana, natomiast upoważnienie do uzupełnienia weksla in blanco daje preferencje upoważnionemu, dlatego upoważniający nie może odwołać tej czynności. Dotychczas w doktrynie prawa cywilnego nie została jeszcze opracowana ogólna koncepcja czynności prawnych upoważniających, zagadnienie to należy do bardzo kontrowersyjnych.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.