Upoważnienie do składania oświadczeń woli

Pytanie:

"Czy jeśli umowa współpracy podpisywana była przez dwie osoby członka Zarządu oraz dyr. Naczelnego, który jest prokurentem, wszelkie porozumienia w trakcie współprcy również podpisywane były przez dwie w/w osoby, to czy pismo o rozwiązaniu Umowy może być podpisane tylko przez dyr. Naczelnego i czy ma ono moc prawną? Co oznacza termin "prokura samoistna"?"

Odpowiedź prawnika: Upoważnienie do składania oświadczeń woli

Przedstawiony problem dotyczy upoważnienia do skladania oświadczeń woli w imieniu danego podmiotu - w przedstawionym przypadku - spółki. Zgodnie z zasadą kodeksową - posłużymy się w analizowanym przypadku przykładem spółki z o.o. (gdyż w zapytaniu nie doprecyzowano, o jaki podmiot chodzi), jeżeli zarząd jest wieloosobowy, a umowa spólki nie określa zasad reprezentacji, do składania oświadczeń woli wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Ostatni z przedstawionych sposobów reprezentacji zaistniał w przedstawionym stanie faktycznym. Jeżeli do reprezentacji spółki wymagana jest reprezentacja łączna, brak złożenia oświadczenia woli przez wszystkie osoby umocowane do reprezentacji (a więc przez członka zarządu i prokurenta) powoduje, że czynność prawna nie ma doniosłości prawnej - tak jak gdyby jej nie dokonano. Jeżeli więc reprezentacja jednej ze stron umowy o współpracy obejmowała członka zarządu działającego łącznie z prokurentem, złożenie oświadczenia woli przez samego tylko prokurenta nie wywołyje skutków prawnych. Należy jednak dokładnie zbadać umowę spółki, gdyż może ona przewidywać inne formy reprezentacji.

Jeżeli chodzi o pojęcie prokura "samoistna", to zapewne chodzi tu o prokurę samodzielną, tj. o taki rodzaj prokury, który upoważnia prokurenta do samodzielnych działań w imieniu swego mocodawcy. Zakres działań prokurenta ustalany jest w dokumencie ustanawiającym prokurę.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika