Upoważnienie pracownika do podpisywania dokumentów

Pytanie:

"Pracodawca zagraniczny, przebywający stale poza miejscem wykonywania pracy pracowników, chciałby upoważnić jednego z pracowników do podpisywania dokumentów w jego imieniu. Czy pracodawca może upoważnić pracownika, np. osobę zarządzającą zakładem pracy, do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu pracodawcy? Czy mogą to być wszystkie dokumenty umowy o pracę, informacje dla pracownika, wnioski urlopowe, wypowiedzenia i świadectwa pracy czy może jest zamknięty katalog dokumentów? Jak powinno wyglądać takie upoważnienie?"

Odpowiedź prawnika: Upoważnienie pracownika do podpisywania dokumentów

Pracodawca może upoważnić jednego ze swych pracowników do zawierania umów o pracę oraz do wykonywania wszelkich czynności związanych ze stosunkiem pracy osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy. W szczególności do ustalania z pracownikami planu urlopów, zatwierdzania wniosków o urlop, wystawiania świadectw pracy, wypowiadania umów o pracę. Takie wyliczenie może być przykładowe. Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej. Zasadniczo takie pełnomocnictwo będzie miało charakter pełnomocnictwa rodzajowego.

Więcej informacji na ten temat zawiera także artykuł Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika