Uprawnienia osoby współpracującej
Pytanie:
"Moja żona prowadzi ze mną działalność gospodarczą jako tzw. "osoba współpracująca" (np. dla ZUS). Kiedyś było to wpisane do zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Prowadzenia Działalności Gospodarczej. Obecnie zauważyłem przy kolejnej aktualizacji danych, że ten wpis nie występuje. Razem zamieszkujemy, prowadzimy gospodarstwo domowe i nie mamy rozdzielności majątkowej. Jaki jest status prawny mojej żony współprowadzącej ze mną firmę? Jakie ma prawa i obowiązki? Czy może w pełni reprezentować naszą firmę (urzędnik dokonujący kontroli legalności zatrudnienia zażądał upoważnienia poświadczonego notarialnie)? Jakie ma mieć "papiery"?"
Odpowiedź prawnika: Uprawnienia osoby współpracującej
Definicję osoby współpracującej zawiera art. 8 ust. 15 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem, osobą taką jest małżonek pozostający z osobą prowadzącą działalność gospodarczą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujący w prowadzeniu tej działalności.
Małżonek nie jest w takim przypadku osobą prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Z tego względu należy uznać, że osoba taka nie jest upoważniona do reprezentowania przedsiębiorstwa. Uprawnienie takie przysługuje wyłącznie przedsiębiorcy, a więc osobie prowadzącej działalność gospodarczą, czyli Panu. Oczywiście żona (jak również każda inna osoba mająca zdolność do czynności prawnych) może również dokonywać czynności prawnych w imieniu przedsiębiorstwa, jeżeli zostanie do tego odpowiednio umocowana. W tej sytuacji należy udzielić żonie bądź pełnomocnictwa (ogólnego lub tylko do określonych czynności) lub prokury.
Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykułach:
Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?