e-prawnik.pl Porady prawne

Uprawnienia policji

Pytanie:

Kuzyn jechał z kolegą samochodem. Zatrzymała ich policja nieoznakowanym pojazdem. Spisali ich dane osobowe i poprosili o telefony (chcieli je sprawdzić osobiście). Kuzyn zapytał w jakim celu, odpowiedzieli, że chcą sprawdzić numer IMEI. Kuzyn wpisał w telefonie odpowiedni kod, który wyświetla ten numer i powiedział, żeby go zanotowali. Policjant się zdenerwował i powiedział, że w razie dyskusji zabierze telefony na 3 dni do depozytu. Wzięli telefony, poszli do swojego samochodu, podłączyli je do komputera i coś z nimi robili. Kuzyn nie mógł tego zobaczyć, bo policjanci kazali czekać w swoim aucie. Jakie są uprawnienia policji w takiej sytuacji w zakresie chwilowego konfiskowania mienia? Jakie są obowiązki policji w zakresie informowania przed i po zdarzeniu? Czy policjant może zażądać od obywatela czegokolwiek, jeśli ma zamiar to obejrzeć: telefonu, laptopa, karty kredytowej, bielizny?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia policji

21.2.2011

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o policji, policjanci mają prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości oraz przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw.

Zgodnie z art. 219 § 2 k.p.k. w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że wymienione rzeczy tam się znajdują.

Zatem by policjant mógł zażądać okazania tych rzeczy, konieczne jest istnienie okoliczności, które mogłyby wskazywać, że telefon komórkowy pochodził z kradzieży. Natomiast policjant nie może żądać okazania rzeczy, a tym bardziej jej zabrać, jeśli nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że rzecz ta może stanowić dowód w sprawie, albo podlega zajęciu.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ